Ha betört a víz …
… gyors és biztos segítségre van szükség. Nem csak extrém esetben (pl. árvíznél) lehet szükség a víz gyors eltávolítására. Vannak pincék, garázsok, alacsony padlószíntű vagy süllyesztett épületek, ahova minden nagyobb esőzés során bejuthat a víz.
Ahol nem sikerül megvalósítani a víz megállítását, ott meg kell oldani, hogy ami bejut, az minél előbb eltávolítható legyen úgy, hogy a vízszint ne veszélyeztesse az egész épületet, a bent lakók épségét, a vagyontárgyakat.
Lakossági víztelenítő szivattyúk lehetőségei
Az ipari létesítményekre, ahol komoly védelmi rendszer kiépítésre van szükség, jelen cikkükben nem térünk ki. Leginkább azért, mert ezeken a helyeken megvan az a hozzáértő személyzet, akik felkészültek az esetleges vízbetörés elleni védelemre.
Otthonokban, hétvégi telkeken akkor van igazán probléma, ha az építés során sem a víz betörésének megakadályozását nem sikerült megoldani, sem azt, hogy a bejutó víz egy olyan, mélyen fekvő területre tudjon összegyűlni, ahol kevésbé okoz problémát és ahonnan viszonylag könnyen eltávolítható.
A víztelenítő szivattyúk, típustól függően, jellemzően 0,5 cm – 7 cm közötti vizet hagynak azon a ponton, ahova elhelyezték őket, ahol dolgozni tudnak. Ebből jól látható, hogy akkor lesz a terület igazán biztonságban, akkor lehet száraz a nagyobb terület, ha a szivattyú egy süllyesztett helyre kerület.
Egy 50 cm x 50 cm x 50 cm-es zsomp kialakítása már lehet elegendő, ha a betörő víz mennyisége és a betörés sebessége nem olyan nagy, hogy a zsomp gyorsabban telik meg, mint ahogy a szivattyú azt üríteni képes.
Azon túl, hogy mi lesz az a vízmennyiség (vízszint), ami ott fog maradni a helyszínen, arra is gondolni kell, hogy mekkora vízszintnél fog elkezdeni dolgozni a szivattyú. Ez szintén típustól függ és általában 8 cm – 15 cm között szokott változni.
Mi az ami még fontos lehet a szivattyú kiválasztásakor?
- Emelési magasság. Ez az adat meghatározza, hogy a szivattyú képes lesz e biztonságos távolságba eljuttatni a vizet. Ha ez a képessége nem elég jó, akkor talán vissza is jön a víz onnan, ahova a szivattyú eljuttatja.
- Szállítási képesség. Percenként vagy óránként hány liter percet képes a szivattyú eltávolítani. Manapság komoly záporok vannak és a szivattyúnak képesnek kell lennie arra, hogy az ilyenkor érkező vízmennyiséget is jó ütemben tudja eltávolítani. Ha lassabb a víz távozás mint az érkezés, akkor a védettnek számító helyre is el fog jutni a víz.
- Bekapcsolási és leállítási automatizmus. Lakossági felhasználásra tervezett szivattyúk esetében vagy a klasszikus úszókapcsolós megoldás jellemző (egy kábelen lóg az úszókapcsoló) vagy az úgynevezett szintkapcsolós (csak függőlegesen mozgó kapcsoló szerkezet) kivitel. Utóbbi a drágább megoldás, de a kisebb helyigény miatt sok helyen ebben érdemes gondolkodni.
- Elbírt víz szennyezettségi szint. Figyelembe kell venni, hogy a szivattyú milyen mértékben képes megbirkózni a vízzel érkező esetleges szennyeződésekkel.